UA RU EN

(044) 592-73-94    (044) 592-10-15
(098) 402-54-22    (050) 844-00-43
(096) 702-54-22    (063) 030-97-20

 

 

 

 

 

 

 

 


Чи підлягає оподаткуванню ПДВ компенсація частини вартості комунальних послуг співвласнику?

Нагадаємо, що згідно з пп. «а» і «б» п. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких (відповідно до ст. 186 ПКУ) розташоване на митній території України.

ДФС у індивідуальний податковій консультації від 22.05.2019 р. №2292/6/99-99-15-03-02-15/ІПК зазначає, що компенсація одного співвласника іншому не може розцінюватись як операція з постачання послуг для цілей оподаткування ПДВ за умови, що:

  • будівля належить співвласникам на умовах спільної часткової власності;
  • умови постачання комунальних послуг не передбачають їх поділу між співвласниками;
  • відсутні договірні відносини щодо взаємного постачання послуг, до складу вартості яких могла бути включена вартість комунальних послуг;
  • компенсується частина вартості таких послуг у процентному відношенні залежно від кількості спожитих таким іншим співвласником.

З цього виходить, що кошти, які надходять одному зі співвласників нежитлової будівлі у вигляді компенсації вартості комунальних послуг, до бази оподаткування не включаються та податкові зобов’язання з ПДВ за такою операцією не визначаються.

Але наслідки з ПДВ все ж таки виникають, зокрема, у того співвласника, який безпосередньо отримує комунальні послуги від їх постачальника. Адже слід брати до уваги те, що один зі співвласників, який здійснює оплату комунальних послуг постачальнику у повному обсязі, не використовує весь обсяг таких послуг у власній господарській діяльності (частина вартості комунальних послуг використовується та компенсується іншим співвласником).

Відповідно до цього, на частину вартості комунальних послуг, яка не була використана у власній господарській діяльності (компенсована іншим співвласником), мають бути нараховані податкові зобов’язання за правилами, встановленими п. 198.5 ПКУ (як на негосподарське використання отриманих послуг).